Ekonomi

Bolu Orman Bölge Müdürlüğü Düzce’deki ORKÖY projelerinde köylülere destek verdi

Bolu Orman Bölge Müdürlüğü, 2023 yılı ORKÖY projelerinde Düzce’de 9 aileye traktör kredisi, 21 aileye tomruk çekme vinç, 14 aileye ise kesme motor ve koruyucu ekipman kredisi sağladı.

Orman Bölge Müdürlüğü’nün orman köylülerine desteği devam ediyor. Bu kapsamda 7 köyde 9 aileye traktör temini için 5 milyon 100 bin lira kredi verildi, bu kredilerin 1 milyon 20 bin lirası hibe olarak verildi. Benzer şekilde 12 köyde 21 aileye tomruk çekme vinci (tambur) temini için 2 milyon 700 bin lira kredi verildi, bu kredilerin 540 bin lirası hibe, 14 aileye ise 350 bin lira kredi verildi. Kesme motorları ve denetleyici ekipmanların temini için 3 köy. Hibe olarak 70 bin lira verildiği bildirildi.

Bölge Müdürü Mahmut Şentürk, Düzce ilinde üretim makineleşme projeleri kapsamında toplam 22 köyde 44 aileye verilen 8 milyon 150 bin liralık kredi desteğinin 1 milyon 630 bin lirasının hibe olarak verildiğini belirtti. Koruyucu ekipmanların geri ödemesini 5 yıl vadeli olarak yapacaklarını belirtti.

Üretim işlerinde çalışan köylü sayısının azalması nedeniyle üretim işlerinde makineleşme ihtiyacına vurgu yapan Mahmut Şentürk, 2023 yılında olduğu gibi 2024 yılında da üretim makine ve ekipmanlarının alımı için faizsiz kredi desteği sağlanacağını söyledi. Yıl boyunca üretim çalışmaları yapacak profesyonel üretim ekipleri oluşturmak amacıyla Orman ve Köy İlişkileri (ORKÖY). Devam edeceğini belirtti. – DÜZCE

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu